Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Tί πίνουμε αυτή την εποχή; (2012)


Recommended Posts

Αμάν ρε UB, πόσα χρόνια παλεύεις με το Uigeadail και το Abunah'd ??? πάτωσε τα να τελειώνουμε....

Για το κρύωμα να ξέρεις οτι ο ήλιος είναι ύπουλος. Κυκλοφορούσα ολο το πρωί του Σαββάτου έξω με κοντομάνικο, το μεσημέρι στο σπίτι βγήκα για καμμιά ώρα στο μπαλκόνι και με χτύπησε ένα ρευματάκι άλλο πράμα...

:laugh4: οποτε πετάω η τα βρίσκω σε προσφορα αγοράζω χοντρική για να μου βρίσκονται :dribble:

πάντως στο σπίτι είμαι λίγο βαρετός :umnik2: μια και παίζουν 3-4 ανοιχτά.

Καλή ανάρρωση από το κρύωμα :drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ω ρε φίλε, καιρό έχω να καπισώ ....

με εβαλές σε σκέψεις :good3:

μην το σκέφτεσαι εγώ εδώ θέλω να κάνω πούρο και δεν μπορώ και περίμενα πως και πως να ανοίξει ο καιρόςνα κάνω κάνα πούρο στον κήπο :big_boss::drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

το καλοκαιράκι μας αποχαιρέτισε στα Αρκαδικά Highlands και αρχίσαμε σιγά σιγά την νέα σεζόν...

lagavulin 16yo με πουρό Hoyo de Monterrey Épicure No.2.

ήταν η παρέα καλή, η κουβέντα με κέρδισε, άλλα σίγουρα το lagavulin πάντα είναι μια κορυφαία επιλογή για όταν εισαι εκτος σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kornog "5vet Deiz ha bloaz". Ένα malt αποκάλυψη από τα παράλια της Βρετάνης. Κάποια στιγμή θα κάνω παρουσίαση ανοίγοντας θέμα στη σχετική κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είπα να ανοίξω (όπως και έκανα) ένα Glenfarclas 10yo, και μιας και θα το δοκίμαζα πρώτη φορά έφερα στο μυαλό μου το Balvenie 10yo , για να κάνω και την σύγκριση ανάμεσα στα δύο. Δεν υπολόγισα καλά αφού μόνο στη "μύτη" μπόρεσε το πρώτο να πλησιάσει το δεύτερο. Βγήκε λοιπόν το συμπέρασμα πως η πολυαγαπημένη ετικέτα του Glenfarclas κυριαρχεί στις μεγαλύτερες ηλικίες του.

Το βρήκα επιθετικό , σκληροτράχηλο και το οινόπνευμα να κρύβει αρώματα και γεύσεις στο στόμα, στη μύτη είπα πως ήταν καλό. Σα να βιάστηκε να βγεί στην πιάτσα πρίν την ώρα του. Εντάξει για να μην το αδικώ είχα βάλει τον πήχη ψηλά... άλλωστε σαν φίλος του "ποταμού" πάντα περιμένω το κάτιτις παραπάνω , ακόμη και στα 10ράκια.

Link to comment
Share on other sites

Για το old pultney ολοι γραφουν πολυ καλα λογια. Και το 17 και για το 21..

Υπαρχει και ενα μπουκαλι εδω αλλα για την ωρα ειναι στο ντουλαπι σφραγισμενο.

Εδω παιζει Ben Nevis (MacDonland traditional), Springbank 15 και Macallan 18..Το πρωτο μου εχει κανει πολυ καλη εντυπωση..

Link to comment
Share on other sites

εδώ στα νότια έχουν αρχίσει να ψυχραίνουν οι νύχτες και τελειώνω ότι Johnnie Walker Black είχα (έτσι για ζέσταμα)!

είναι off topic μεν, αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι όποτε πίνω από τα μπουκάλια μου (και ένα και δύο ποτηράκια) next day είμαι OK,

όποτε πιω έξω - ακόμα και σε ευηπόληπτα bars, όπως αυτό που πήγαμε με τον φίλιο mallios εδώ στη Λευκωσία και ήπια ένα Macallan FineOak (το οποίο και αραίωσα με νερό!!!) - μετά ήμουνα 3 ημέρες με πονοκέφαλο και μαύρο χάλι λες ήπια το βαρέλι :wtf2:

Link to comment
Share on other sites

Στα Βόρεια Προάστια σήμερα αρχίζει να δροσίζει σιγά σιγά. Στο σπίτι έχω ανοιχτό ένα Laphroaig 10 y.o το οποίο και βρίσκω εξαιρετικό και ένα Glenmorangie 10y.o το οποίο δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Off Topic να απαντήσω στον Avaton ότι το Jameson ήταν μια χαρά και μετά τα ποτάκια μας ήμουνα ΟΚ και δούλεψα κανά δυο ωρίτσες.

Να ευχαριστήσω επίσης Avaton για την εξαιρετική βραδυά με παρέα και συζήτηση που πραγματικά είχα ανάγκη!

On Topic... Ardbeg 10 και Glenfiddich 18 μου κάνουν παρέα ανάλογα με την διάθεση και την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω με το Glenfiddich 14 Rich Oak το οποιο βρισκω πολυ καλο και με το Craggamore το οποιο βρισκω αρκετα συμπαθες αλλα μαλλον δεν θα ξαναπροσθεσω στην καβα μου

Link to comment
Share on other sites

εδώ επίσης τελείωσε ο τρύγος, οπότε χθες [και σήμερα] αφιερώνω τα βράδια μου στην παρέα ενός Glenfarclas 105.

offtopic, για τα λαγωνικά.

το φθηνότερο 20Yo 105 ποιος το έχει; σκέφτομαι να μου κάνω ένα δώρο :good2:

Link to comment
Share on other sites

Αποχαιρετώ το PC9 για σήμερα παρόλο που υπάρχει διάθεση και για δεύτερο(οπότε κ πατώνει η φιάλη) κάνω κράτει γιατί θαναι μεγάλη η μέρα που ξημερώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένας φίλος από την παλιοπαρέα των σχολικών χρόνων, άνεργος εδώ και μισό χρόνο, με πήρε τηλέφωνο τις προάλλες, "Χρήστο, φεύγω για Γερμανία, βρήκα δουλειά" . Χτες το βράδυ ξενυχτήσαμε σε ένα ροκ μπαρ, όλη εκείνη η παλιοπαρέα, είχαμε να βρεθούμε κάμποσα χρόνια όλοι μαζί και είπαμε να θυμηθούμε τα παλιά...... Δεν ξέρω πόσες Guinness και πόσες Myhtos ήπια....έχασα το μέτρημα. Δεν αποκλείω να ήπια τόση μπύρα όση είχα πιει συνολικά από την αρχή της χρονιάς......

Σήμερα απο το πρωί είμαι με ενα κεφάλι κουδούνι και όπου σταθώ κι όπου βρεθώ πίνω καφέδες και κατουράω.

Θα κάνω πολύ καιρό να ξαναπιώ μπύρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...