Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό είναι εμφανής μία έντονη δραστηριοποίηση νέων μελών του φόρουμ (που συμπαρασύρουν σε ένα βαθμό και εμάς τους κάπως παλαιότερους). Θέλω απλά να πώ ότι προσωπικά αυτό με κάνει ιδιαίτερα χαρούμενο, και πιο πολύ το γεγονός ότι έχουμε και ενεργό συμμετοχή στις συγκεντρώσεις μας. Ελπίζω να διατηρηθεί αυτή η δυναμική και, πιο πολύ, να προσφέρουν τα νέα μέλη όλα αυτά τα ερεθίσματα (είτε με τις γνώσεις τους είτε με τις απορίες τους) που χρειάζονται για την διαρκή βελτίωση του φόρουμ.

Να πω σε όλα τα νέα μέλη ένα καλωσήρθατε από καρδιάς και επειδή λόγω αρρώστιας δεν κατάφερα να έρθω στην τελευταία εκδήλωση (να δω και τον DMTK από κοντά) να ευχηθώ σε όλους Καλά Χριστούγεννα, καλά malt / blended / grain και ότι άλλο πίνετε (φτου κακά - μακρυά η βότκα) και με το καλό (όταν κανονιστεί) να σας δούμε και στην πίττα μας.

Keep on the good job!  :thumbsup:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/22/2016 at 2:52 PM, mallios said:

Να πω σε όλα τα νέα μέλη ένα καλωσήρθατε από καρδιάς και επειδή λόγω αρρώστιας δεν κατάφερα να έρθω στην τελευταία εκδήλωση (να δω και τον DMTK από κοντά) να ευχηθώ σε όλους Καλά Χριστούγεννα, καλά malt / blended / grain και ότι άλλο πίνετε (φτου κακά - μακρυά η βότκα) και με το καλό (όταν κανονιστεί) να σας δούμε και στην πίττα μας.

Keep on the good job!  :thumbsup:

αυτά τα διπλα ταυ καλό είναι να αποφεύγονται γιατί mallios εγώ διάβασα πως μας προσκάλεσες να μας δεις στην πίπα σας και προς στιγμήν ένα ρίγος με διαπέρασε κι έτρεξα στο ντουλάπι που φυλάει ο πατέρας μου το white horse!:rolleyes:

για πίτα δύσκολα με βλέπω γιατί φαντάζομαι πως θα χω ήδη ανηφορίσει πάλι προς Γερμανία αλλά μακάρι στο άμεσο μέλλον να κανονιστεί μια μάζωξη σχετικά εγκαίρως (πχ κάνα μήνα πριν) για να μπορέσουμε να οργανωθούμε κι εμείς οι μακρινοί

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McRookie said:

αυτά τα διπλα ταυ καλό είναι να αποφεύγονται γιατί mallios εγώ διάβασα πως μας προσκάλεσες να μας δεις στην πίπα σας και προς στιγμήν ένα ρίγος με διαπέρασε κι έτρεξα στο ντουλάπι που φυλάει ο πατέρας μου το white horse!:rolleyes:

για πίτα δύσκολα με βλέπω γιατί φαντάζομαι πως θα χω ήδη ανηφορίσει πάλι προς Γερμανία αλλά μακάρι στο άμεσο μέλλον να κανονιστεί μια μάζωξη σχετικά εγκαίρως (πχ κάνα μήνα πριν) για να μπορέσουμε να οργανωθούμε κι εμείς οι μακρινοί

Η δικιά μας η πίτα είναι με 2 "τ". Είναι πίττα!!! :jump::punk:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, McRookie said:

αλλά μακάρι στο άμεσο μέλλον να κανονιστεί μια μάζωξη σχετικά εγκαίρως (πχ κάνα μήνα πριν) για να μπορέσουμε να οργανωθούμε κι εμείς οι μακρινοί

Θα ενημερώσω εγώ στην δικιά μου κάθοδο στην Αθήνα  (αρχές Μαρτίου γιατί την έκθεση κρασιού) μόλις έχω ημερομηνία 

Όσο για το διπλό" Τ " είπαμε πρέπει να γνωρίσεις τον Sir:devil:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, McRookie said:

αυτά τα διπλα ταυ καλό είναι να αποφεύγονται γιατί mallios εγώ διάβασα πως μας προσκάλεσες να μας δεις στην πίπα σας και προς στιγμήν ένα ρίγος με διαπέρασε κι έτρεξα στο ντουλάπι που φυλάει ο πατέρας μου το white horse!:rolleyes:

 

Εχουμε αναφερθει πολλακις στο παρελθον στο ημιανεγερθεν ζητημα που σε κατατρωει εντος και ανεβαζει κατακορυφα την σωματικη σου τριχοφυια.Επιγραμματικα αναφερω οτι το φορουμ δεν προκρινει ηδονοβλεπτικες πρακτικες και οτι σε καθε περιπτωση η πιπα επεται της πιττας καθοτι ειναι τοις πασι γνωστον οτι νηστικος αρκουδος δεν αποθησαυριζει  τους ζωοφορους χυμους του σε φιλοξενους ουρανισκους διχως θρεπτικη αναπληρωση.

Επισης δηλωνω διανοητικα αδυναμος να συνδεσω σε λογικη ακολουθια το τετραπτυχο πιπα-ντουλαπι-πατερας-white horse.Με σωφρονα επιφυλαξη,ψυχανεμιζομαι δυσκολα παιδικα χρονια και αποκλινουσες συμπεριφορες. :cool: 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mallios said:

Η δικιά μας η πίτα είναι με 2 "τ". Είναι πίττα!!! :jump::punk:

Και υποπτευομαι πως η καθαρεύουσα δεν εχει βάλει εδώ το χεράκι της αλλά κάποιος άλλος που ίσως και να ακολουθεί στα σχόλια ;)

 

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

Όσο για το διπλό" Τ " είπαμε πρέπει να γνωρίσεις τον Sir:devil:

Οι προσευχές μας εισακούστηκαν :innocent: Αμήν.

 

1 hour ago, sir mihas said:

Εχουμε αναφερθει πολλακις στο παρελθον στο ημιανεγερθεν ζητημα που σε κατατρωει εντος και ανεβαζει κατακορυφα την σωματικη σου τριχοφυια.Επιγραμματικα αναφερω οτι το φορουμ δεν προκρινει ηδονοβλεπτικες πρακτικες και οτι σε καθε περιπτωση η πιπα επεται της πιττας καθοτι ειναι τοις πασι γνωστον οτι νηστικος αρκουδος δεν αποθησαυριζει  τους ζωοφορους χυμους του σε φιλοξενους ουρανισκους διχως θρεπτικη αναπληρωση.

Επισης δηλωνω διανοητικα αδυναμος να συνδεσω σε λογικη ακολουθια το τετραπτυχο πιπα-ντουλαπι-πατερας-white horse.Με σωφρονα επιφυλαξη,ψυχανεμιζομαι δυσκολα παιδικα χρονια και αποκλινουσες συμπεριφορες. :cool: 

Διακρίνω έντονη επίδραση Φροϋδικής θεωρίας με ψήγματα πεσιμισμού τύπου Σοπενχάουερ και ηδονολατρικες επιρροές του διδασκάλου Θάνου Ασκητή. Ο Χρήστος με προειδοποίησε για τις αρετές σου sir mihas και δηλώνω ευθαρσώς κι ανερυθριαστα πως χάρηκα for making your acquaintance. 

Το white horse ήταν ένα πρόσχημα για να θολώσουν τα νερά. Οι μυημένοι στο είδος το έχουν αντιληφθεί. Τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, McRookie said:

 

Διακρίνω έντονη επίδραση Φροϋδικής θεωρίας με ψήγματα πεσιμισμού τύπου Σοπενχάουερ και ηδονολατρικες επιρροές του διδασκάλου Θάνου Ασκητή. Ο Χρήστος με προειδοποίησε για τις αρετές σου sir mihas και δηλώνω ευθαρσώς κι ανερυθριαστα πως χάρηκα for making your acquaintance. 

 

Ουδολως. Εναντιοδρομα,ο Σιγμουνδος ουδεποτε με θωπευσε νοητικα και ο μελαγχολολατρης Αρθουρος κοντοστεκεται αντιδιαμετρικα ομπρος μου μιας και ειμαι φυσει εμπροσθοβαρης και παραφυσει αισιοδοξομανης. Ο Θανος ειναι πραγματικος εννοιο-διδασκαλος και μεγας γλωσσαμυντορας,του ευχομεθα τα καλυτερα στην κλινη του. Το White Horse ως προσχημα συναινει με το White Rabbit ως δικαιολογια,ομως ο αυτοαναφορικος διαλογος εκτραχυνεται σε ποντοπορα νοηματα και -ως εκ τουτου- αβασανιστα πεπερασμενη η μη συνεχεια του.

Οι προσευχες εισακουσθησαν και η πληρωση ητο συμπαγης και ενδελεχης. Αλλα ας κρατηθουμε μακρια απο περαιτερω μακρηγοριες και αναφορες και ας περιοριστουμε συνετα στο καληνορισμα νεων μελων. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό εγγραφής στο φόρουμ με πολύ μικρή συμμετοχή όμως, λέω να συστηθώ κι εγώ. Με λένε Βασίλη, είμαι 40 ετών και μένω στα Τρίκαλα. Άρχισα να πίνω malt από 20 περίπου αλλά δεν δοκίμασα πολλά. Έμενα πιστός στο Glenfiddich με αλλαγή σε ειδικές περιπτώσεις σε Lagavulin. Τελευταία άρχισα να δοκιμάζω κι άλλα προσπαθώντας να αντιληφθώ περισσότερα για τα malt. Έχω μια προτίμηση στα καπνιστά και στην κάβα μου υπάρχουν αυτή τη στιγμή Caol ila 12, Singleton 12, Highland Park 12 και κλειστό (χωρίς να ξέρω πότε και αν θα το ανοίξω) Glenfiddich 21 Year Old - Millennium Reserve. Σύντομα θέλω να πάρω ένα Glenfiddich 12 ή 15 και ένα Johnnie Walker 15.

Link to comment
Share on other sites

On Saturday, December 24, 2016 at 9:08 PM, bill said:

Μετά από αρκετό καιρό εγγραφής στο φόρουμ με πολύ μικρή συμμετοχή όμως, λέω να συστηθώ κι εγώ. Με λένε Βασίλη, είμαι 40 ετών και μένω στα Τρίκαλα. Άρχισα να πίνω malt από 20 περίπου αλλά δεν δοκίμασα πολλά. Έμενα πιστός στο Glenfiddich με αλλαγή σε ειδικές περιπτώσεις σε Lagavulin. Τελευταία άρχισα να δοκιμάζω κι άλλα προσπαθώντας να αντιληφθώ περισσότερα για τα malt. Έχω μια προτίμηση στα καπνιστά και στην κάβα μου υπάρχουν αυτή τη στιγμή Caol ila 12, Singleton 12, Highland Park 12 και κλειστό (χωρίς να ξέρω πότε και αν θα το ανοίξω) Glenfiddich 21 Year Old - Millennium Reserve. Σύντομα θέλω να πάρω ένα Glenfiddich 12 ή 15 και ένα Johnnie Walker 15.

Welcome Bill 2 συμβουλές στα Malt ποτέ μην μένει πιστός μόνο σε ένα χάνεις όλες τις υπόλοιπες...γεύσεις ;):tongue:

Αφού σού αρέσουν τα καπνιστα πρέπει να δοκιμάσεις Ardbeg Laphroaig και για να μην με κόψει ο admin mallios:tongue: Port Charlotte :lol::drinks:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Uisge-Beatha said:

Welcome Bill 2 συμβουλές στα Malt ποτέ μην μένει πιστός μόνο σε ένα χάνεις όλες τις υπόλοιπες...γεύσεις ;):tongue:

Αφού σού αρέσουν τα καπνιστα πρέπει να δοκιμάσεις Ardbeg Laphroaig και για να μην με κόψει ο admin mallios:tongue: Port Charlotte :lol::drinks:

Καλωσήρθες Bill! Να ακούς τις συμβουλές του αγαπητού και εορτάζοντα φίλου μας UB.

UB παιδί μου διαβάζοντας το post σου είχα ήδη μπει στο admin panel για να σε διαγράψω... αλλά το τέλος το έσωσες! Εύγε παιδί μου! Μόλις με το καλό έρθεις Ελλάδα θα υπάρξει ιδιαίτερη περιποίηση (χωρίς τον Sir).

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2016 at 2:58 AM, Uisge-Beatha said:

Welcome Bill 2 συμβουλές στα Malt ποτέ μην μένει πιστός μόνο σε ένα χάνεις όλες τις υπόλοιπες...γεύσεις ;):tongue:

Αφού σού αρέσουν τα καπνιστα πρέπει να δοκιμάσεις Ardbeg Laphroaig και για να μην με κόψει ο admin mallios:tongue: Port Charlotte :lol::drinks:

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα UB και mallios. Τα 2 καπνιστά που μου προτείνεις τα έχω δοκιμάσει. Το Laphroaig το είχα πάρει από μία κάβα στο Χολαργό (όταν ήμουν Αθήνα) σε μικρό μπουκαλάκι (ένα ποτηράκι είχε) και μου άρεσε αρκετά Τώρα που το σκέφτομαι έκανα λάθος που δεν πήρα 2-3 ακόμη. Το Ardberg το είχα δοκιμάσει σε φιλικό σπίτι αλλά μου διαφεύγει αν ήταν το 10άρη (μάλλον αυτό ήταν) ή όχι. Και τα 2 μου αρέσαν με το Laphroaig να το βρίσκω πιο ευκολόπιοτο και με λιγότερη κάπνα (νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλο το forum..υγεία τύχη ευτυχία και πολλές νέες εμπειρίες γεύσεις και δοκιμές στο ουίσκι εύχομαι! Ας συστηθώ λοιπόν..ονομάζομαι Γιώργος είμαι μπαρτεντερ.Η αγάπη μου για το ουίσκι ξεκίνησε πριν 8 χρόνια λιγο αστεία θα έλεγα..johnnie black με Coca Cola στα μπουζούκια..(ναι και εγώ γελάω με τον εαυτό μου που το σκέφτομαι) αλλα όλοι από κάπου ξεκινάμε.. ερωτευμένος εδω και 2 χρόνια με το Laphroaig 10 και την τύρφη και φανατικός "No ice".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν νέος καλωσορίζω τους νέους!

13 minutes ago, George88 said:

...είμαι μπαρτεντερ
....φανατικός "No ice".

Γιώργο, barmen σαν εσένα  κάνουν τον κόσμο μας καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, George88 said:

"No-icer" μόλις μου έδωσες το κατάλληλο nickname 

Επηρεάστηκα από αυτό που έτυχε να διαβάσω λίγο πριν....είμαι κι εγώ ένας annoying "no-icer"....

http://drinkwire.liquor.com/post/whisky-stereotypes?utm_source=facebook&utm_medium=sf#gs.eMuvgUM

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Celtic said:

Επηρεάστηκα από αυτό που έτυχε να διαβάσω λίγο πριν....είμαι κι εγώ ένας annoying "no-icer"....

http://drinkwire.liquor.com/post/whisky-stereotypes?utm_source=facebook&utm_medium=sf#gs.eMuvgUM

No-icer και με σφραγίδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα παιδιά.

Αυτές είναι εγγραφές κύριοι....

O ένας με avatar Caol Ila και ο άλλος με Laphroaig....

Καλά πάμε!!!

Που μας σερβίρεις no icer είπαμε???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mitsubae said:

Καλώς τα παιδιά.

Αυτές είναι εγγραφές κύριοι....

O ένας με avatar Caol Ila και ο άλλος με Laphroaig....

Καλά πάμε!!!

Που μας σερβίρεις no icer είπαμε???

Και το δικό σου avatar δεν πάει πίσω..και το δικό σου το έχω φόντο στο κινητό..χαχαχα..

προς το παρών δεν θα σε σερβίρω πουθενά λόγο κάποια ατυχίας..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...