Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους Με λένε Ανδρέα και είμαι νέο μέλος στο forum! Είμαι bartender Έχω επαφή με κάθε είδους ποτό Όμως το ποτό που πίνω και αγαπώ είναι το whisk(e)y Γι' αυτό και έγινα μέλος στο Whisky forum. Εύχομαι να μάθουμε o ένας απ' τον άλλον για να Επεκτείνουμε τις γνώσεις μας. Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα κύριοι! Ευχαριστώ! Από αυτά που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής Μου αρέσουν πολύ τα Balvenie, Bowmore, Laphroaig, Bruichladdich, Bushmills, Teeling, Redbreast Και ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχω για ένα whisky καθώς ήταν και η πρώτη φιάλη Malt που αγόρασα το Tobermory

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα.

Εδώ και καιρώ παρακολουθώ το forum και ιδιαίτερα τον τελευταίο μισό χρόνο που άρχισα να φτιάχνω την προσωπική μου συλλογή. Ασχολούμαι με το ουίσκυ εδώ και 11 χρόνια, δηλαδή από τότε που έκοψα το τσιγάρο και άαρχισα να καταλαβαίνω και να ξεχωρίζω τις γεύσεις. Εκτός από το ουίσκυ μου αρέσει πολύ το παλαιωμένο ρούμι, το κονιάκ και κάποια παλαιωμένα ελληνικά αποστάγματα.

Έχω μια αρκετά καλή συλλογή κυρίως από ουίσκυ. Το πρόβλημα είναι ότι από τότε που άρχισα να φτιάχνω τη συλλογή μου, για να ανοίξω ένα μπουκάλι πρέπει να αγοράσω δύο. Η προτίμησή μου είναι μάλλον τα ουίσκυ του Islay. Τα Lagavulin 16 και 12, το Ardbeg Uigeadail (έχω τελειώσει ένα μπουκάλι με την παλιά εμφιάλωση και έχω άλλα δύο) αλλά και το value for money Talisker είναι από τα αγαπημένα μου. Προσφάτως άνοιξα και ένα μπουκάλι Black bottle (παλιά συσκευασία που πωλείται ευρέως ακόμα) και παρά το γεγονός ότι δεν είναι single malt, νομίζω ότι είναι το απόλυτο value for money ουίσκυ με έντονα καπνιστή γεύση.

Παρά την προτίμησή μου στα καπνιστά-τυρφώδη ουίσκυ, όταν δοκίμασα το suntory hibiki 17, είπα ότι είναι κάτι εξαιρετικό αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το βρώ σχεδόν πουθενά στην Ελλάδα και όταν ξαναέρθει θα κοστίζει τα διπλάσια χρήματα. Μου άρεσε επίσης πολύ το Nikka taketsuru single malt, που είναι και από τα λίγα σωστά τιμολογημένα σε σχέση με τα υπερτιμολογημένα γιαπωνέζικα ουίσκυ.

Νομίζω ότι είπα πάρα πολλά για πρώτη φορά που γράφω στο forum και θα χαρώ πάρα πολύ να μοιράζομαι από εδώ και πέρα τις απόψεις μου μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βασίλη και καλώς ήρθες στην παρέα. Δεν θεωρώ οτι είπες πάρα πολλά, έπραξες πολύ λογικά και μάλιστα πιστεύω οτι αυτή η πρώτη σου συμμετοχή - σύσταση, αποτελεί υπόδειγμα για κάθε νέο μέλος στο φόρουμ.

Για το Black Bottle τα έχουμε πει αρκετοί εδώ μέσα, οι περισσότεροι είναι σύμφωνοι μαζί σου. Επίσης, σε κάποια συγκέντρωση τιμήσαμε και το Hibiki 17yo και μείναμε ενθουσιασμένοι. Taketsuru προσωπικά δεν είχα την ευκαιρία, όμως νομίζω οτι δεν είναι single malt, απλά για τους τύπους. Από Γιαπωνέζικα single malts, Yoichi και Yamazaki έχουν ενθουσιάσει πολύ κόσμο.

Εύχομαι καλή συμμετοχή και κλείνω με μια απορία σχετικά με το "πρόβλημα" σου, να υποθέσω οτι δεν σε υποχρεώνει κανείς να παίρνεις 2 όταν ανοίγεις 1 ε; :biggrin1:

Link to comment
Share on other sites

Καλωστονα και ας αργησες να το αποφασισεις Βασιλομπιλαρε.Ελπιζω να ερωτοτροπεις σε ισομηκη διαρκεια οση και η εκ του μακροθεν ενατενιση σου με τα θεματα του φορουμ.Συγκινουμε δε περαιτερω διοτι βλεπω οτι εχεις μπει με δυο δεξια ποδια στο χωρο του αγαπημενου αποσταγματος εχοντας ηδη προλαβει να γητευτεις απο τ'αυτοκρατορικα προιοντα.Σου ευχομαι μπολικη,ενεργη συμμετοχη καθως και προσωπικη παρουσια στις συγκεντρωσεις μας...!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ζήτημα ότι και να μου πουν οι πιο ψαγμένοι, η αλήθεια είναι ότι το καλύτερο, ειδικά για τα χρήματα που κοστίζει είναι το Ron Zacapa Centenario 23. Ίσως αρκετοί το θεωρούν κάπως γλυκό και θέλουν πιο άγριες γεύσεις. Μου αρέσει επίσης πολύ και το Diplomatico το 12άρι. Η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει μόνο 7-8 παλαιωμένα ρούμια και ενώ έχω μια συλλογή με πάνω από 15 διαφορετικά, δεν τα έχω δοκιμάσει όλα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ωραια φαση να δοκιμαζεις διαφορετικα μεχρι να βρεις τι σου αρεσει.

Και το ρουμι εχει αρκετα διαφορετικα στυλ (demerara, jamaice, agricole, κτλπ).

Εγω ξεκινησα με το 1919 αλλα το βρηκα αρκετα ευκολο. Πινεται ευκολα (ειδικα το καλοκαιρακι).

Περιμενω πως και πως να δοκιμασω ενα Caroni. Θελω να δω εαν ειναι τοσο islay οσο λενε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα παιδια,με λενε Rocky και ειμαι καινουριος εδω.χαιρομαι που υπαρχει ενα site,οπου οι εκλεκτικοι ποτες μπορουν να μοιραζονται και να ανταλλασουν αποψεις για το αγαπημενο τους χομπι!Θα ειμαι ειλικρινης απεναντι σας.Με το ποτο γενικα δεν τα παω καλα,αλλα εαν υπαρχει κατι ιδιαιτερο τοτε δεν δισταζω να δοκιμαζω!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Rocky. Πέρνα λίγο χρόνο για να γνωριστείς με το site και τα περιεχόμενά του. Θα σε βοηθήσουν να γνωρίσεις και την παρέα μας και το αγαπημένο μας malt και φυσικά να βρεις κάποιες "κατευθύνσεις" προς τύπο whisky (peated, sherry κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, με λένε Μαρίνο και αγαπάω το ουίσκι :) Είχα πετύχει το φόρουμ σας και παλίοτερα σε κάτι σχετικές αναζητήσεις που έκανα αλλά αυτή τη φορά είπα να γραφτώ κιόλας και να μην διαβάζω μόνο στην ζούλα :D Η αγάπη μου για το ουίσκι υπάρχει αρκετά χρόνια αλλά σε καλή επαφή με τα Μάλτ ήρθα πριν μερικά μόλις χρόνια οπότε οι εμπειρίες μου είναι ελάχιστες και ελπίζω να διευρυθούν με την βοήθειά σας. Όσο για τα γούστα μου υπάρχει μια συνεχής μάχη ανάμεσα στα νησιώτικα και στα sherry που δέν έχει λήξει.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ελπίζω να τα λέμε όσο πιο συχνά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Mariner!

όπως λέει και ο Mitsubae, υπάρχουν τα malts που προέρχονται από το νησί και μυρίζουν κάπνα και θαλασσινό αέρα και τα λοιπά κανελογαρυφαλόζουμα.

Islay rules!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γειά σας και από μένα.Με λένε ηλια και ειμαι 37.

Εδώ και λίγο καιρώ παρακολουθώ το forum και θέλω να άρχισω να φτιάχνω την προσωπική μου συλλογή.Με το ποτό δεν έχω δοκιμάσει κατι ιδιαίτερο πέρα απο τα γνωστά jack daniels johnnie walker cardu chivas famous clenrothes cutty sark.Απο αυτά τα λίγα που διάβασα θα δοκιμάσω αυτά που προτείνεται για να βρώ και το τι μου τεριαζεί αν και ποιο πολύ μ ενδιαφέρει η συλλογή :)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Hlias_gan. Νομίζω ότι θα βρεις ότι πληροφορία θέλεις στο forum καθώς και γευστικές δοκιμές. Αν μπορείς, έλα και στην κοπή της πίτας να σε γνωρίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...