Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Φιλε το Laphroaig C/S δεν διαθέτετε στην αγορά των Duty Free

και το Ardbeg Uigedail και Corryvreckan από όσο γνωρίζω είναι διαθέσιμα μονο στα WoW στην Βρετανία :drinks:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε UB.

Να 'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Mitsubae επειδή το Athens - Cyprus το έχω κάνει μπάνιο - κουζίνα λόγω δουλειάς, απλά σε ενημερώνω ότι πρέπει να πάμε παρέα κάτω γιατι το Whisky shop στο αεροδρόμιο στην Λάρνακα έχει ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ και εξαιαρετικά malts τα οποία μπορείς να βρεις ανά καιρούς και σε εξαιρετικές τιμές (Δεν υπάρχεοι το Laphroaig 10 y.o. cask strength, αλλά υπήρχε το Uigedail).

Στο πρόσφατο ταξίδι σου προφανώς αγνόησες το Old Pulteney Good Hope, Glenfiddich 19, 21 y.o. & Snow Pheonix, όλα τα Bruichladdich, το Laphroaig Quarter Cask & 18 y.o. και πάρα πολλά άλλα (όπως το φτηνότατο AnΝocκ 16 y.o.) ή το Scapa 16 y.o. στα 39 eur χώρια την πλήρη γκάμα από Glengoyne κλπ κλπ.

Όταν ξαναπάς χτύπα ένα τηλέφωνό ή στείλε μήνυμα ή στην χειρότερη περίπτωση πήγαινε στον Γιώργο στο Duty Free και πες του ότι σε στέλνω εγώ από το Hellenic Malt Whisky Society.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Mallios με τα κονέ !!!!

Γενικά μιλώντας, πιστευω αυτη τη στιγμή σε οποιοδήποτε Duty Free οι πιο πετυχημένες αγορές είναι Laphroaig Triple Wood, Τalisker 570 North, Jameson Signature, Glenlivet Naddura, Glenmorangie Sonnalta PX, Old Pulteney 21yo (βγηκε και World whisky of 2012 from Jim Murray's Bible)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Mitsubae επειδή το Athens - Cyprus το έχω κάνει μπάνιο - κουζίνα λόγω δουλειάς, απλά σε ενημερώνω ότι πρέπει να πάμε παρέα κάτω γιατι το Whisky shop στο αεροδρόμιο στην Λάρνακα έχει ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ και εξαιαρετικά malts τα οποία μπορείς να βρεις ανά καιρούς και σε εξαιρετικές τιμές (Δεν υπάρχεοι το Laphroaig 10 y.o. cask strength, αλλά υπήρχε το Uigedail).

Στο πρόσφατο ταξίδι σου προφανώς αγνόησες το Old Pulteney Good Hope, Glenfiddich 19, 21 y.o. & Snow Pheonix, όλα τα Bruichladdich, το Laphroaig Quarter Cask & 18 y.o. και πάρα πολλά άλλα (όπως το φτηνότατο AnΝocκ 16 y.o.) ή το Scapa 16 y.o. στα 39 eur χώρια την πλήρη γκάμα από Glengoyne κλπ κλπ.

Όταν ξαναπάς χτύπα ένα τηλέφωνό ή στείλε μήνυμα ή στην χειρότερη περίπτωση πήγαινε στον Γιώργο στο Duty Free και πες του ότι σε στέλνω εγώ από το Hellenic Malt Whisky Society.

Και το είπα ο λαλάκας, δε ρωτάω εδώ πρίν κάνω το ταξίδι??? Ok είμαι απαράδεκτος, το ξέρω.

Όλα αυτά που αναφέρεις φίλε mallios τα είδα...αλλά μέσα στα μόλις 10 λεπτά που μου άφησε η γυναίκα μου, λόγω καθυστερημένης άφιξης, ούτε να σκεφτώ δεν προλάβαινα....ασε που δεν τα ξέρω και τόσο καλά ακόμη!

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Bαρκελώνη πάντως φτωχό το malt καλάθι.

Τσίμπησα ένα Golden Cask για ένα φίλο που πίνει από κανά Balvenaki :whistle3::dribble: και με την ευκαιρία γεύτηκα και ένα Glenfiddich 15.

Από σοκολάτες και σοκολατάκια όμως φόρτωσα αρκετά κουτιά.

Link to comment
Share on other sites

Bαρκελώνη πάντως φτωχό το malt καλάθι.

Τσίμπησα ένα Golden Cask για ένα φίλο που πίνει από κανά Balvenaki :whistle3::dribble: και με την ευκαιρία γεύτηκα και ένα Glenfiddich 15.

Από σοκολάτες και σοκολατάκια όμως φόρτωσα αρκετά κουτιά.

Πρόσεξε θα παχύνεις και τη θα γίνει η τιμή σου :laugh4::tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πάω αύριο για δουλειά αυθημερόν στην Κύπρο. Θα κοιτάξω στην επιστροφή στο αεροδρόμιο της Λάρνακας μήπως πετύχω αυτά τα φθηνά Balvenie του avaton για να τα κάνω δώρο στον Tomy. :pardon:

mallios, είπες να βρω το Γιώργο ε;

Πάλι με 5 σακούλες θα γυρίσω...

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ τώρα για 5 σακουλίτσες παραπονιέσαι εγώ να δεις τι έχω αγοράσει τώρα τελευταία... :rolleyes:

Και για να μην ξεχνιόμαστε έχει κάνει cone στην Σκανδιναβία :dribble:

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτο!

Χτες ήμουνα και εγώ Κύπρο (από προχτές για την ακρίβεια).

Οι ευκαιρίες στο Whisky Shop παραμένουν αν και είδα 2-3 eur ανεβασμένες τις τιμές.

Αν τα κατάφερες, υπάρχει Glenlivet Nadurra στα 40 eur και Scapa 16 στα 40 eur επίσης!

Ακόμα ένα Bruichladdich Links St Andrews (litro) στα 35 eur!!!

Γενικά έχει καλές τιμές σε σχέση με Ινδό και La maison.

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Τελικά λόγω έλλειψης χρόνου και απουσίας οποιουδήποτε υπαλλήλου να με εξυπηρετήσει, πήρα μόνο το Old Pulteney 21yo και τις μινιατούρες Connemara με δώρο Glencairn.

Πάντως αντικειμενικά μιλώντας, η γωνία Uisge Beatha στο αεροδρόμιο της Λάρνακας είναι από τις εντυπωσιακότερες που έχω δει σε αεροδρόμια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα παραλαμβανω ενα balvenie 14 years rum finish με καθε επιφυλαξη για τον τιτλο απο duty free Ιταλιας απο εναν φιλο που οτι ειδε μου ειπε και ενα highland park 1998 αν παλι εχω σωστα τη χρονια D.B. νομιζω καμια αποψη

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παραλαμβανω ενα balvenie 14 years rum finish με καθε επιφυλαξη για τον τιτλο απο duty free Ιταλιας απο εναν φιλο που οτι ειδε μου ειπε και ενα highland park 1998 αν παλι εχω σωστα τη χρονια D.B. νομιζω καμια αποψη

golden cask να υποθεσω.......

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παραλαμβανω ενα balvenie 14 years rum finish με καθε επιφυλαξη για τον τιτλο απο duty free Ιταλιας απο εναν φιλο που οτι ειδε μου ειπε και ενα highland park 1998 αν παλι εχω σωστα τη χρονια D.B. νομιζω καμια αποψη

Balvenie Golden Cask 14 yo

4206068818_f573abf7e7_z.jpg

Highland Park 1998 12yo

http://worldofwhiskies.com/Scottish/HIGHLAND-PARK-VINTAGE-1998-1-LITRE.php

και τα δυο αποκλειστικές γραμμές Duty Free

το Balvenie αρκετά καλο θέλει λίγο νερό το HP δυστυχώς δεν με ενθουσίασε :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η κουμπάρα μου θα είναι την Πέμπτη το πρωί στο αεροδρόμιο της Λάρνακας. Τί να μου φέρει?

Glenlivet Nadurra, Ardbeg Uigedail, Laphroaig 18yo???

Mallios τα φώτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η κουμπάρα μου θα είναι την Πέμπτη το πρωί στο αεροδρόμιο της Λάρνακας. Τί να μου φέρει?

Glenlivet Nadurra, Ardbeg Uigedail, Laphroaig 18yo???

Mallios τα φώτα σου.

και τα τρια............

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η κουμπάρα μου θα είναι την Πέμπτη το πρωί στο αεροδρόμιο της Λάρνακας. Τί να μου φέρει?

Τελικά λόγω έλλειψης χρόνου και απουσίας οποιουδήποτε υπαλλήλου να με εξυπηρετήσει, πήρα μόνο το Old Pulteney 21yo και τις μινιατούρες Connemara με δώρο Glencairn.

;)

Link to comment
Share on other sites

Wisdom προτείνεις ανεπιφύλακτα το Old Pulteney 21yo λοιπόν....

Αν ακολουθήσω και τη συμβουλή του tomy, δε με φτάνει το 250ευρω....

Θα με σκοτώσει η γυναίκα...και με την κουμπάρα είναι κολλητές!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η κουμπάρα μου θα είναι την Πέμπτη το πρωί στο αεροδρόμιο της Λάρνακας. Τί να μου φέρει?

Glenlivet Nadurra, Ardbeg Uigedail, Laphroaig 18yo???

Mallios τα φώτα σου.

Το Nadurra για καθημερινό (από τα αγαπημένα μου)και για κάτι πιο special Uigedail και Old Pulteney 21yo

αν και δεν ξέρω τι τιμές παίζουν στην κύπρο :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πρόλαβα:

Nadurra στα 39 eur!!! (1-2 eur πάνω κάτω, στην Αθήνα το βρίσκεις στα 50-60).

Scapa 16 στα 40,5 eur (Αθήνα στα 65) (το κρύβουν χαμηλά στο ράφι. όπως κοιτάς τα whisky στο βάθος ο τοίχος αριστερά κάνει μία εσοχή / πλάγια προς τα μέσα - εκεί που είναι και τα Dalmore, και στο κέντρο του τοίχου, κάτω κάτω ράφι θα το δεις σε μπλε κουτί και σηματάκι WWAwards).

Bruichladdich Legacy IV / Legacy V στα 199 (παντού είναι περίπου στα 300 σε sites και κάβες) (για πιο ακριβά και συλλεκτικά).

Επίσης για κάτι φτηνό (28 eur) υπάρχει σειρά με προσφορές και έχουμε πιεί με Tomy το Glenburgie 10 y.o.που ήταν πολύ καλό δεκαράκι αλλά υπάρχει και Glentauchers και κάποια άλλα, όλα κάτω από 30 eur - θα τα βρεις στο ίδιο σημείο με το Scapa).

Επίσης το Larnaca Airport έχει ξεκινήσει μία σειρά εκπτώσεων όπου αγοράζει 2 μπουκάλια (από συγκεκριμένες εμφιαλώσεις) και τα πληρώνεις 59 eur.

An Cnoc 16, Tobermory, Ledaig, Bruichladich Links St Andrews (1ltr) και κάποια άλλα.

Ανεπιφύλακτα προτείνω για να δοκιμάσεις και κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει το St Andrews (Που δεν θα το βρεις σχεδόν πουθενά Αθήνα - θα μου κρατήσεις μινιατούρα) και το Tobermory.

Ελπίζω να βοήθησα.:sun_bespectacled:

Link to comment
Share on other sites

Aπο Irish Whiskey παίζει τίποτα εκεί; Redbreast, Power's κλπ

Aπό Highland Park? αν έχει το HP 21yo αυτο θα έπαιρνα.

Το Pulteney 21 σε τι τιμή το έχει; χωρίς να το έχω δοκιμάσει ίσως είναι υπερτιμημένο (και μεταφορικά και κυριολεκτικά) λόγω του βραβείου από Jim Murray. Μάλλον θα προτιμούσα στη θέση του ένα νεαρότερο Pulteney C/S (non sherried όμως)

Glenburgie, GlenTauchers, Inverleven και τέτοια δεν θα τα έπαιρνα σε καμμιά περίπτωση κι ας είναι στα 30€

Για Ledaig θα ψηνόμουν πολύ!

Uigeadail? ναι, ντάξει, από τις πιο σταθερές αξίες αλλά...το βρίσκω παντού και εδώ στην Αθήνα.

Του Nadurra η τιμη είναι super.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας από Κίνα, μέσω Abu Dhabi, χτύπησα ένα Glenfiddich 19 Y.O. Age of Discovery Bourbon Cask Reserve, αφού το δοκίμασα σε ένα πολύ σύντομο tasting και μου άρεσε πολύ.

Κατά τα άλλα γινότανε χαμός, αν δεν ήμουνα με τη γυναίκα να με συγκρατήσει, θα ήθελα φορτηγό για να κουβαλήσω τα ποτά!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...