Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Καλημερίζω το forum. Μέσο κοινών γνωστών βρήκα άνθρωπο ο οποίος θα ταξιδέψει στην Ιταλία και από Ιταλία στις Βρυξέλλες. Υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο σε αυτά τα καταστήματα duty free?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από Κύπρο.

Βρυξέλες ..... ΤΙΠΟΤΑ.

Fiumicino η μπουτίκ της Ferrari......αν όμως το πετύχει (εγώ δεν το βρήκα τελευταία φορά) βάζουν συχνά το Ardbeg 10 σε προσφορά στα 34-37 eur.

το λίτρο!!

Link to comment
Share on other sites

Άσχημα νέα. Πάνε και τα duty free του Καΐρου, ακρίβυναν και αυτά!

Εκεί που έπαιρνα το Laphroaig 10yo 1lt μόνο 34 δολάρια (!!), τώρα πήγε $55 !!!. Παρόλα αυτά αγόρασα ένα από συνήθεια, μαζί με ένα Laphroaig Quarter Cask στα $60 και ένα Highland Park 1998/2010 στα $44, όλα σε συσκευασίες 1lt.

Link to comment
Share on other sites

Άσχημα νέα. Πάνε και τα duty free του Καΐρου, ακρίβυναν και αυτά!

Εκεί που έπαιρνα το Laphroaig 10yo 1lt μόνο 34 δολάρια (!!), τώρα πήγε $55 !!!. Παρόλα αυτά αγόρασα ένα από συνήθεια, μαζί με ένα Laphroaig Quarter Cask στα $60 και ένα Highland Park 1998/2010 στα $44, όλα σε συσκευασίες 1lt.

οποτε καλα το πηρα απο Παρισι 51 γιουρια...και ειχα αγχωθει.........σταλεγα δε σταλεγα?????????

Link to comment
Share on other sites

οποτε καλα το πηρα απο Παρισι 51 γιουρια...και ειχα αγχωθει.........σταλεγα δε σταλεγα?????????

μεχρι και πριν 5 ημερες το laphroaig to 10αρι το βρηκα στα 32,5 ευρω και παω χθες και ειχε αλλαξει τιμη στα 39,90 (τον π....τη)

Link to comment
Share on other sites

:laugh4::laugh3::laugh2::laugh1:post-18-0-16748800-1352820214_thumb.jpgΣκεύτομαι να αγοράσω αυτό από DFLarnaka. Ξέρει κανείς αν είναι καλό? :music2::music:

Tomy???

Ρε σαδιστή! Τι του κάνεις του ανθρώπου; Αν πάθει τίποτα ο Tomy μετά από αυτό θα σε θεωρήσω αποκλειστικό υπεύθυνο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε σαδιστή! Τι του κάνεις του ανθρώπου; Αν πάθει τίποτα ο Tomy μετά από αυτό θα σε θεωρήσω αποκλειστικό υπεύθυνο.

Τον πήρα απευθείας τηλέφωνο! Μόνο 39.000 eur!!!

Έχει 2 μπουκάλια!

Εγώ επιμένω ότι με μία μικρή αύξηση στη συνδρομή της HMWS....μπορούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το world of whiskies του Gatwick εχει καλες επιλογες αν και μπορει να ειναι λιγο αλμυρο.

Εχουν και ορισμενα single casks tou Mackillop νομιζω..

Δες αν το Glenfarclas 30αρι ειναι ακομα κατω απο 100 λιρες.

Link to comment
Share on other sites

Thanks ΑΚ9, θα περάσει από κει ένα συγγενικό πρόσωπο και λέω να τον αγγαρέψω.

Εάν έχει πάντως World of Whiskies έχω σίγουρο ένα Uigedail και ένα Black Bottle!

Link to comment
Share on other sites

Δες αν το Glenfarclas 30αρι ειναι ακομα κατω απο 100 λιρες.

γενικά οι τιμές όλων των Glenfarclas σκοτώνουν, άν κοιτούσα μέχρι 40λίρες θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο 15άρι !

Εάν έχει πάντως World of Whiskies έχω σίγουρο ένα Uigedail και ένα Black Bottle!

δεν είδες και τι είχα γράψει λίγο πιο πάνω....

Πολύ καλό deal αυτη την εποχή από τα World of Whiskies για το JW Double Black !

Buy 2 bottles for £50 at London Heathrow, Gatwick and Manchester

http://www.worldofwhiskies.com/Scottish/JOHNNIE-WALKER-DOUBLE-BLACK-100CL.php

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν γνωρίζω για τη Σουηδία συγκεκριμένα, αλλά γενικά στις Σκανδιναβικές χώρες παίζουν πολλές exclusive εμφιαλώσεις, κυρίως από το Highland Park. Eπίσης ξέρω οτι οι τιμές γενικά είναι απαγορευτικές.

Link to comment
Share on other sites

από DF στην Σουηδία αν πετάς εντός E.E ξεχασε το

από την εγχώρια αγορά τα καταστήματα τους είναι κρατικό μονοπώλιο με μικρή ποικιλία αλλα καλές τιμές στα High End

και special editions καθώς και στα εγχώριας παραγωγής

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Άσχημα νέα. Πάνε και τα duty free του Καΐρου, ακρίβυναν και αυτά!

Εκεί που έπαιρνα το Laphroaig 10yo 1lt μόνο 34 δολάρια (!!), τώρα πήγε $55 !!!. Παρόλα αυτά αγόρασα ένα από συνήθεια, μαζί με ένα Laphroaig Quarter Cask στα $60 και ένα Highland Park 1998/2010 στα $44, όλα σε συσκευασίες 1lt.

Μετά από καιρό επισκέφθηκα ξανά τα DF του Καΐρου. Μεγάλη απογοήτευση και οι τιμές και η ποικιλία. Μοναδική νέα είσοδος σε σχέση με πέρσι ήταν ότι το HP 1998/2010 αντικαταστάθηκε στα ράφια με το 2001/2012. Ας ελπίσουμε τώρα που έφυγαν οι αδελφοί μουσουλμάνοι από την εξουσία να επανέλθει στην πρότερη κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως βρήκα την πηγή!!

Ardbeg 10 στα 32 eur (λίτρο)

Balvenie 12 Triple Cask στα 32 eur (λίτρο)

Glenfarclas 12 στα 29 eur το λίτρο

Δυστυχώς...... περιορισμός στις αποσκευές μόνο 2 μπουκάλια ανά άτομο!

Σεπτέμβριο θα είμαι πάλι εκεί!

............ DF Bulgaria / Sofia!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...