Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ανακαλύψεις κάποιων παλιό...whisky


Recommended Posts

Βασικά είναι η πρώτη φορά που βλέπω whisky αποκλειστικής εμφιάλωσης για Ελληνικό σούπερμάρκετ.

Έχουν βγάλει και πολλές Eλληνικές Κάβες μάστορα,άντε και αποικλειστικές AAW.

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα τριγυρνας στα σουπερ μαρκετ με φωτογραφικες μηχανες και θα φωτογραφιζεις μπουκαλια,σερβιετες και παγωτα ξυλακια δεν το περιμενα.Εχουμε γεμισει πραγματικα βιτσιοζους εδω μεσα.Ο Giorgos με το σουιφερ να ξεσκονιζει και τους πεθαμενους μην τυχον και εχουν καμμια μινιατουρα στην κωλοτσεπη,εσυ με το φακο να καιροφυλακτεις στα ραφια,ποιος ξερει τι αλλο κουσουρι κουβαλαμε καποιοι μεσα μας. :to_pick_ones_nose_eat:

Link to comment
Share on other sites

κουσούρια "komagatake"??? :bye:;)

αφου ρε Σερ, με τα συγχρονα κινητα, ο καθενας απο μας ειναι και φωτογραφος παντου στο εξης...

αυτο με τις καβες δεν το καταλαβα Giorgos....

παντως το συγκεκριμενο το θυμαμαι στα ραφια του ΑΒ, απο την πρώτη χρονιά που άνοιξε αυτό του Περισσού (απέναντι απο Lidl & Jumbo).

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις καβες δεν το καταλαβα Giorgos....

Πολλές ελληνικές κάβες έχουν κάνει δικές τους εμφιαλώσεις σαν την ανωτέρω του AB.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 5 months later...

Ας ποσταρω λοιπον και στο σωστο μερος την ιστορια μου...

Σε ζαχαροπλαστιο της γειτονιας,αλλα με μεγαλη κινηση, πηρε το ματι μου εν μεσω της προετοιμασιας των πολλων γλυκων που ηθελα να παρω, ενα Macallan 12yo sherry, σε ενα μπεζ-ασπρο χαρτοκουτι ξεθωριασμενο...Μου κινησε την περιεργεια,το ζητησα στα χερια και ειδα οτι προκειται για παλιοτερη εμφιαλωση. Τιμη 32 ευρω...με αυτα και με τ αλλα κι επειδη φανταζομαι η κοπελα που μ εξηπηρετησε θα ειδε ενα παλιομπουκαλο που καθοταν και χαλαγε την αισθητικη του μαγαζιου αρκετο καιρο τωρα να φευγει, μου εκανε και καλυτερη τιμη λογω βεβαια αρκετων γλυκων (η εκπτωση θεωρητικα πηγαινε στο μουκαλι αφου με τα γλυκα τα χαμε βρει...) στα 25 ευρω!!! Μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι προκειται για αυτην εδω τη φιαλη http://www.whiskybase.com/whiskies.php?merkid=58&whiskyid=4031#!prettyPhoto/0/ κατα 99%

Μια χαρα, λεει ο Celtic...(ειχα παντως την εντυπωση οτι επαιρνα κατι πολυ ακριβοτερο σε εξευτελιστικη τιμη...αλλωστε ουτε Johnny δεν παιρνεις σημερα με 25...)

Link to comment
Share on other sites

Ας ποσταρω λοιπον και στο σωστο μερος την ιστορια μου...

Σε ζαχαροπλαστιο της γειτονιας,αλλα με μεγαλη κινηση, πηρε το ματι μου εν μεσω της προετοιμασιας των πολλων γλυκων που ηθελα να παρω, ενα Macallan 12yo sherry, σε ενα μπεζ-ασπρο χαρτοκουτι ξεθωριασμενο...Μου κινησε την περιεργεια,το ζητησα στα χερια και ειδα οτι προκειται για παλιοτερη εμφιαλωση. Τιμη 32 ευρω...με αυτα και με τ αλλα κι επειδη φανταζομαι η κοπελα που μ εξηπηρετησε θα ειδε ενα παλιομπουκαλο που καθοταν και χαλαγε την αισθητικη του μαγαζιου αρκετο καιρο τωρα να φευγει, μου εκανε και καλυτερη τιμη λογω βεβαια αρκετων γλυκων (η εκπτωση θεωρητικα πηγαινε στο μουκαλι αφου με τα γλυκα τα χαμε βρει...) στα 25 ευρω!!! Μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι προκειται για αυτην εδω τη φιαλη http://www.whiskybase.com/whiskies.php?merkid=58&whiskyid=4031#!prettyPhoto/0/ κατα 99%

Μια χαρα, λεει ο Celtic...(ειχα παντως την εντυπωση οτι επαιρνα κατι πολυ ακριβοτερο σε εξευτελιστικη τιμη...αλλωστε ουτε Johnny δεν παιρνεις σημερα με 25...)

Πολύ καλή ανακάλυψη.Με βάση τη φωτό που έχεις βάλει το ανωτέρω έχει σταματήσει να βγαίνει.όποιος ενδιαφέρεται ας περάσει από μεγάλη κάβα στο Χατζηκυριακειο,πριν κανά χρόνο υπήρχε ακόμα stock σε τιμή κοντά στα 30 γιούρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα σε κάβα, τυχαία, 2 Loch Dhu και μου τα άφησε και τα 2 στα 35 ευρώ.

Πήρα ίσως το χειρότερο whisky... :dash2:

Mην βιαζεσαι να το ανοιξεις το κεφαλι σου...Απο συλλεκτικης αποψης (αρα κι εμπορικης αν ενδιαφερεσαι για το σπορ) αποτελει μια πολυ επιτυχημενη αγορα οσο κι αν σε ξαφνιαζει.Η (απ'οτι καταλαβαινω) τυχαια αποκτηση τους :hunter: μπορει να σου αποφερει στο μελλον (ή και βραχυπροθεσμα) σχεδον τα δεκαπλασια χρηματα!!! :english_en:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σε κάβα, τυχαία, 2 Loch Dhu και μου τα άφησε και τα 2 στα 35 ευρώ.

Πήρα ίσως το χειρότερο whisky... :dash2:

Απλά μην διανοηθείς να το δοκιμάσεις είναι ΤΟΣΟ χαλια... :fie:

Σίγουρα κάποιος συλλέκτης θα βρεθεί να τα ξεφορτωθείς :dribble:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και..... εκεί που μπαίνω να ρωτήσω πως θα πάω στον παιδότοπο......βλέπω ένα Middleton very rare και λέω: ασ δω πόσο το έχει....τστστστστστσ ακριβά το έχει.

Και πριν φύγει το μάτι μου από το ράφι...σκάει το φάντασμα του Tomy και μου προσγειώνει στο κεφάλι 4 Balvenie 10 y.o. Founder's Reserve!!!!!!!!

Εγώ δεν είμαι λήσταρχος μοναχοφάης....ενημε΄ρωσα αμέσως Tomy & Giorgos και απλά πήρα το ένα. Τα άλλα 3 και μάλλον ένα κιβώτιο ακόμα παραμένουν στη θέση τους!

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα 3 και μάλλον ένα κιβώτιο ακόμα παραμένουν στη θέση τους!

Τomy λέγε θα τα σηκώσουμε από κοινού?.

thanks mallios

Link to comment
Share on other sites

Τomy λέγε θα τα σηκώσουμε από κοινού?.

να τα σηκώσετε βρε !! αλλά μη ξεχνάς, για να πάτε σπίτια σας πρέπει να περάσετε από τα "διόδια" πρώτα.... :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το 3 στα 3 συμπληρώθηκε, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ STOCK ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ, μπορεί όταν πάει κάποιος να χτυπήσει ένα και για μένα και τα βρίσκουμε, όταν γυρίσω πίσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετέφερε τουλάχιστον 1.100 λαθραίες φιάλες με οινοπνευματώδη ποτά

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 24 Αυγούστου 2011, 22:31

Υπήκοος Βουλγαρίας συνελήφθη στο μεθοριακό σταθμό Εξοχής Δράμας, με την κατηγορία ότι επιχείρησε να μεταφέρει στην Ελλάδα περισσότερες από 1.100 λαθραίες φιάλες με οινοπνευματώδη ποτά.

Όπως ανακοίνωσε η αστυνομία, σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε στο ΙΧ επιβατικό αυτοκίνητο - «κλούβα» που οδηγούσε ο 46χρονος αλλοδαπός, εντοπίστηκαν 1.166 μπουκάλια, τα περισσότερα γνωστές μάρκες ουίσκι, χωρίς να διαθέτει τα απαραίτητα παραστατικά έγγραφα για την εισαγωγή.

Όπως προέκυψε στην προανάκριση, ο αλλοδαπός αγόρασε τις φιάλες με τα ποτά από κατάστημα της χώρας του με σκοπό να τα πουλήσει σε διάφορες ελληνικές επιχειρήσεις, κερδίζοντας έτσι χρηματικά ποσά από τη διαφορά στις τιμές.

Τα ποτά μαζί με το αυτοκίνητό του κατασχέθηκαν, ενώ σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία για παράβαση του τελωνειακού κώδικα.

(Φρεσκα,φρεσκοτατα νεα που ισως -λεω ισως- δινουν καποιες απαντησεις σε καποιες αποριες που εχουμε εκφρασει και συζητησει μεταξυ μας κατα καιρους για καποιους εμπορους και καποιες σκανδαλωδεις τιμες... :to_become_senile:

ΥΓ...εχουμε κανενα γνωστο εκει ψηλα στις βορειες αστυνομικες διεθυνσεις για να μας αφησει να ...αξιολογησουμε τις κατασχεθεισες φιαλες? :on_the_quiet2:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΥΓ...εχουμε κανενα γνωστο εκει ψηλα στις βορειες αστυνομικες διεθυνσεις για να μας αφησει να ...αξιολογησουμε τις κατασχεθεισες φιαλες? :on_the_quiet2:

Κάτι έχουμε,κάτι έχουμε :scaut_en: .

Θα διατάξω ΕΔΕ :laugh3:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

sep10-bruichladdich-10-1.jpg

Μπούκα σήμερα το μεσημέρι, σε κάβα στην Άμφισσα,(επαγγελματικό ραντεβού).

Κοιτάζω τα μπουκάλια, ρωτώ για μιά καράφα 18 y.o. Glenfiddich και για ένα 30άρι Whytte & Mackay.

H κοπέλα με εξυπηρετεί λέγοντάς μου παράλληλα, ότι είναι πανάκριβα. Φέρνει φορητή σκάλα, ανεβαίνει στο πιο ψηλό σκαλί και κοιτάζει για τις τιμές.

Το μάτι μου παίζει στο χώρο και ανακαλύπτει σε ένα γείσο του μαγαζιού, πιο πάνω από το επάνω ράφι, λίγο πιο κάτω από το ταβάνι, -παλαιό κτίσμα- , παλιά μπουκάλια από διάφορα ποτά, κρασιά, κονιάκ, αναψυκτικά, Canadian Club και ουπς.............νά το!!

Παλιό δεκαράκι Laddie μού χαμογελά από ψηλά! Μία και μόνο φορά το είχα ξαναδεί, πέρυσι στην Βιτόριο Εμμανουέλε στο Μιλάνο, κοντά στα ογδόντα ευρώ!

Πόσο κάνει αυτό εκεί; ρωτάω με περισσή αδιαφορία την υπάλληλο, η οποία μού έχει πεί τις προηγούμενες τιμές, αλλά ποιός τις ακούει τώρα!

Αυτά είναι προσωπική συλλογή του ιδιοκτήτη της κάβας! Είναι παλαιά και δυσεύρετα !

Τι παλαιά, απαντώ! Σιγά!!

Ρίχνει ένα σάλτο η κοπέλα, ανεβαίνει στην κούρμπα της σκάλας και ως άλλος Spiderman αρχίζει, -έχοντας αφήσει τη σκάλα-, να αναρριχάται στα ράφια!

Έντρομος και σαστισμένος (λόγω της πτώσης μου το καλοκαίρι), την παρακολουθώ , θέλω να την βοηθήσω πιάνοντάς την αλλά παράλληλα, φοβάμαι μην νομίσει ότι τη χουφτώνω και έχουμε άλλα..

Ένα λεπτό κύριε να πάρω τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη (της κάβας) να μου πεί εάν και πόσο το πουλάει, μού απαντά προσγειωμένη στο πάτωμα αρτιμελής και , κρατώντας το 10ράκι η κοπέλα.

Παίρνει τηλέφωνο, αλλά ό ιδιοκτήτης της λέει ότι αυτό έχει ανεκτίμητη αξία!!

Έλα μωρέ λέω, τι ανεκτίμητη αξία, δεκαράκι με την προηγούμενη ετικέτα είναι!

Έτσι μού'πε λέει η κοπέλα, η οποία κομπιάζει, το σκέφτεται και αποφασίζει να το πάρει πάνω της το θέμα! ( Προφανώς θα είχε κάτι μήνες να πληρωθεί)!

Δηλαδή κύριε, 50 ευρώ είναι καλά; ρωτάει.

Ε, όχι και πενήντα, 35 είναι καλοπληρωμένο, της λέω. Δεκαράκι είναι !!

Δηλαδή, μου λέει δείχνοντάς μου ένα Glen Grant, είναι σαν κι αυτό εε;

Αυτό της λέω, δεν πρέπει να το έχετε πάνω από 25 ευρώ!

Το σηκώνει, βλέπει την τιμή,-22 μού λέει έχει- και μετά πιάνει ένα Fettercairn από το ράφι,το τείνει προς εμένα και με ρωτά, μήπως θέλετε ένα τέτοιο;

Όχι ! μεταξικό η απάντησή μου και, έρχεται στο ταμείο.

Ο.Κ. έκλεισε!

Πληρώνω, μού το βάζει σε σακουλίτσα δώρου και την κάνω με ελαφρά, μην σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και έρθει το αφεντικό!

Σημείωση.

Στην άνωθεν κάβα έχει κάνει στο παρελθόν μπούκα και ο Giorgos και ήξερε για τα παλιά μπουκάλια ψηλά στο γείσο, καθώς του διηγόμουν τηλεφωνικά την ιστορία μου!!

Πάμε γι άλλα!:sun_bespectacled:

Link to comment
Share on other sites

Γεννηθεισες αποριες... :scratch_one-s_head:

α)Τελικα Glenfiddich και Whyte & Mackay δεν αγορασες ? Τζαμπα αιωροπτεριστηκε η πειθηνια υπαλληλισκη? :to_pick_ones_nose_eat:

β)Εχεις σκεφτει να γραφτεις σε θεατρικη σχολη ? Απαραμιλλη η προσποιητη δεξιοτητα σου

γ)Διαπραγματευεσαι ακομα και το χαρτζιλικι στον ζητιανο? :to_pick_ones_nose:

δ)Εχεις κλεψει ποτε παγκαρι εκκλησιας/κυλικειο νοσοκομειου/παιδικο κουμπαρα?

Ε)Η κοπελλα ηταν σιγουρα απλη υπαλληλος ή μηπως συγγενης/φιλη κολλητη/κουμποτρυπα του αφεντικου?

ΣΤ)Τι χρωμα βρακακι φοραγε? (Δεν ρωταω καν, μηπως και ηταν ξεσκεπαστη.Σιγα μην ασχολιοσουν μετα με το μπουκαλι) :on_the_quiet2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...