Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Whisky Live 2018 Athens -Thessaloniki


Recommended Posts

http://www.whiskylive.com/events/greece/athens

Αυτά...... πάρτε και μια φωτό από το προφίλ του φίλου και συμμαθητή Αλέξη (εκδόσεις διόπτρα) που ετοιμάζουν τα διαφημιστικά.

Νοέμβριο Θεσσαλονίκη και Δεκέμβριο Αθήνα. Έχουμε χρόνο.

WLive.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...


 Whisky Live, Thessaloniki

 28 November 2018

The second edition of Whisky Live Thessaloniki, following an amazing sold out premier, is ready to welcome the lovers of Luxury Sampling!

The event, hosted at Makedonia Palace Hotel, will showcase more than 70 whiskies and spirits in the main hall and the 7 premium masterclasses, introducing visitors to the Culture of Whisky.

From 5 pm to 11 pm visitors will get acquainted with and the Whisky “Oscars”, the World Whiskies Awards, and enjoy sampling new malt releases, limited edition bottlings, whisky cocktails and a range of the finest whiskies and spirits along with gourmet food bites, as part of a wide food pairing session. The art of Whisky food pairing will also be presented by Petros Charizopoulos, the first WL Ambassador in Greece, in 2 masterclass sessions not to be missed.

And as the festive Christmas period is starting, the WL shop will offer the spirits of your choice in great price, making whisky the perfect Christmas gift.

Are you looking for an extraordinary evening out?

Save the date for Whisky Live Thessaloniki: Wednesday 28 November

Venue: Makedonia Palace Hotel

Opening hours: 5:00 PM to 11:00 PM

 

Whisky Live, Athens

14 to 15 December 2018

 

The most celebrated whisky tasting event worldwide is coming to Athens, for its launching show to the Greek capital, as the 3rd annual show in the region of South East Europe.

On Friday 14 and Saturday 15 December, only a breath away from Christmas, more than 1.500 visitors will have the opportunity to sample and buy a wide variety of whiskies and premium drinks, taste the new malt releases in the local market and be introduced to limited bottlings and unique whisky brands not available in Greece.
Entertainment, VIP tickets, food pairing and over 15 free line-up masterclasses are but a few of the show features. Meet distillers, producers and world leading experts while enjoying the finest whiskies and spirits along with gourmet food bites that bring out their reach flavor and distinct aroma.

The venue, Helexpo Maroussi, is just the right place in the for a premium whisky experience. For all whisky enthusiasts, uninitiated newcomers and people looking for a great night on the town,

Whisky Live is a luxurious social event not to be missed.
Venue: Helexpo Maroussi
Opening hours: 6:00 PM to 11:00 PM

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Desmond said:

Να πω την κακιούλα μου, δεν θυμάμαι άλλη εκδήλωση οποιουδήποτε είδους, το φθηνότερο τη τάξει εισητήριο να βαφτίζεται VIP.

Πραγματικά..είσαι VIP με το βασικό και με τα τριπλά είσαι τριπλός VIP (exclusive). Η αρνητική μου στάση πηγάζει από την περσινή μου εμπειρία. Ίσως να έφταιγε ότι ήταν η πρώτη του φορά..ίσως έφταιγε οι υπερβολές στην παρουσίαση. Το πιο απογοητευτικό ήταν πως (μάλλον) πέφτωντας έξω στον προυπολογισμό και την κοστολόγηση (δεν νοείται σε τέτοια event που τα βαπτίζουν και παγκόσμια..αλλά ελλάντα εἰσαι!) παρατηρήθηκε το φαινόμενο οι υπεύθυνοι των bar (σε bar χωρίζονταν) να εκθέτουν τους bartender (άψογοι κατ΄εμέ) μπροστά στον κόσμο για το αν ελέγχουν τα βραχιολάκια , και πόσο γεμίζουν και και και...ελεεινό. Να παίζει ρόλο η πόλη..είμαστε και λίγο χωριάτες εδώ πάνω...επειδή δεν θα πάω..σε ζήλεψα @Celtic σε ζήλεψα!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δε λέω, έχω κι εγώ τις ενστάσεις μου για τα 2 επερχόμενα whiskylive στη χώρα μας

1. Αναφέρεται ποσότητα 10ml ανα δείγμα.....

2. Ναι μεν μπορείς να δοκιμάσεις απεριόριστα, αλλά 30€ (μην πω 40€ για το single ticket), και μάλιστα ημερήσιο για την περίπτωση της Αθήνας που είναι διήμερο το φεστιβάλ, είναι αποτρεπτικό ποσό για πολύ κόσμο, ειδικότερα νέους που θα θέλουν να πάρουν μια αρχική γεύση από ουίσκυ και να μυηθούν

3. 120€ για να έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις και 15 επιλεγμένα whiskies που δεν θα προσφέρονται στον υπόλοιπο κόσμο....μάλιστα.
Ερώτηση - Μήπως θα ήταν φρόνιμο να μας λέγατε κιόλας ποια είναι αυτά τα 15 ?
Και προφανώς όποιος κάνει αυτη την επιλογή μιλάμε αυτομάτως για 15 Χ10 = 150ml, αντε να βάλουμε κι άλλα 2 δείγματα από τα υπόλοιπα = 170ml = θα πιει 2 και μισό μπουκάλια ουίσκυ μέσα σε πόσο? 3-4 ώρες (οι πόρτες ανοίγουν 6)....κι αλλο μισο μπουκάλι στα masterclasses

Αντί να ισχύουν όλα αυτα τα τραγελαφικά, δεν θα ήταν προτιμότερο να οριστούν 2-3-4 κατηγορίες εισιτηρίων με ανάλογη κατανάλωση ή/και με το σύστημα που έχουν οι Ιταλοί πχ να είναι και οι 15 (και παραπάνω θα έλεγα) premium εμφιαλώσεις διαθέσιμες σε όλο το κοινό, αλλά η καθεμιά να έχει το ανάλογο αντίτιμο της, ώστε όποιος θέλει να μπορεί να επιλέξει ποιές και πόσες από αυτές θα δοκιμάσει;

Επίσης

4. O χώρος. Helexpo...χμμμμ, δεν μου κάθεται, πως να το πω, θα ήθελα κάτι πιο...ζεστό (?), πιο ...κυριλέ (?)

Τέλος, όπως έγραψα και στην αρχή, ναι, ΟΚ, έχω τις παραπάνω ενστάσεις, αλλά από την άλλη θυμάμαι τον εαυτό μου και πολλούς άλλους φίλους του ουίσκυ, να γκρινιάζουμε τόσα χρόνια που δεν γίνεται ένα σοβαρό whisky festival στην Ελλάδα. Ε, τώρα πλέον γίνεται, ας μην γκρινιάζουμε πάλι, ας πάμε, ας το δούμε, ας το απολαύσουμε και κρίνουμε μετά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Celtic said:

4. O χώρος. Helexpo...χμμμμ, δεν μου κάθεται, πως να το πω, θα ήθελα κάτι πιο...ζεστό (?), πιο ...κυριλέ (?)

Τέλος, όπως έγραψα και στην αρχή, ναι, ΟΚ, έχω τις παραπάνω ενστάσεις, αλλά από την άλλη θυμάμαι τον εαυτό μου και πολλούς άλλους φίλους του ουίσκυ, να γκρινιάζουμε τόσα χρόνια που δεν γίνεται ένα σοβαρό whisky festival στην Ελλάδα. Ε, τώρα πλέον γίνεται, ας μην γκρινιάζουμε πάλι, ας πάμε, ας το δούμε, ας το απολαύσουμε και κρίνουμε μετά.

Νομίζω ο χώρος επιλέχθηκε με κριτήριο την διευκόλυνση των εκθετών και την άνεση του χώρου. Μάλλον περιμένουν αρκετούς εκθέτες / εταιρίες. Σχετικά με το τελευταίο σχόλιό σου, ναι μάλλον πολύ γκρινιάζουμε. Είναι και λιγάκι στο αίμα μας. Το σημαντικό είναι ότι ξαναμπήκαμε στο χάρτη και φυσικά κάθε χρόνο θα έχουμε την απαίτηση να είναι και καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

αυτομάτως για 15 Χ10 = 150ml, αντε να βάλουμε κι άλλα 2 δείγματα από τα υπόλοιπα = 170ml = θα πιει 2 και μισό μπουκάλια ουίσκυ μέσα σε πόσο? 3-4 ώρες (οι πόρτες ανοίγουν 6)....κι αλλο μισο μπουκάλι στα masterclasses

???

1 μπουκάλι = 700 ml . 2= 1400ml 

Τα 150 ml που θα δοκιμάσουν ούτε 1/4 του μπουκαλιού δεν είναι . 

Μήπως εννοείς cl? Ποιό λογικό μου φαίνεται βέβαια να δίνουν 10ml παρά 10cl ανά δοκιμή. 

Και πολύ τους είναι θα σκέφτονται  :)

Αλλιώς αν είναι cl όποιος πάει,  να πληρώσω και εγώ εισιτήριο και να σας δώσω μπουκαλάκια να τα βάζετε μεσα  ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι μη βγούμε πάλι απ'τον χάρτη λόγο κακής οργάνωσης..γιατί νομίζω το whiskylive απλά βρίσκει ή το βρίσκουν ενδιαφερόμενοι και οργανώνουν αυτοί το event..Θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε εμπειρίες από ανθρώπους σε whiskylive σε άλλες χώρες για να συγκρίνουμε ομοιότητες και διαφορές..παραγκρίνιαξα κι εγώ..μακάρι να πάει καλά..βασικά να εκπληρώσει το σκοπό του.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψαν πλήρως τα σχόλια του @Celtic (με εξαίρεση τα μαθηματικά για τις ποσότητες και τα μπουκάλια που δεν τα κατάλαβα). Να προσθέσω στο κομμάτι της κριτικής το ότι θα προτιμούσα το Σάββατο να ήταν περισσότερες ώρες ανοιχτό, ειδικά αν υπολογίσουμε και τα masterclasses που θα παίρνουν κάποια ώρα.

Παρά την καλόπιστη κριτική μας, θεωρώ καθήκον μας να το επισκεφθούμε και να βοηθήσουμε κι εμείς, αφενός να καθιερωθεί στο ετήσιο καλεντάρι, αφετέρου να γίνεται κάθε χρόνο καλύτερο με την επειρία των διοργανωτών και τις εποικοδομητικές παρατηρήσεις των συμμετεχόντων. Π.χ. είμαι περίεργος να δω μετά την κριτική που άσκησε ο  @giorgos στο περσινό, πώς θα είναι το αντίστοιχο φετινό της Θεσσαλονίκης και αν θα υπάρχει βελτίωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, thanasist said:

???

1 μπουκάλι = 700 ml . 2= 1400ml 

Τα 150 ml που θα δοκιμάσουν ούτε 1/4 του μπουκαλιού δεν είναι . 

Μήπως εννοείς cl? Ποιό λογικό μου φαίνεται βέβαια να δίνουν 10ml παρά 10cl ανά δοκιμή. 

παιδιά sorry....:pardon: ήταν εντελώς άκυρο το σχόλιο μου αυτό.....μπέρδεψα τα ml με cl.....:cray:ίσως έφταιγε οτι την ώρα εκείνη που έγραφα έπινα ένα πολύ καλό Ιρλανδικό single cask malt.....δεν ξέρω.....πάντως....ντρέπομαι να ξαναποστάρω στο φόρουμ τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα......θα μπαίνω να σας διαβάζω......:popcorm1:

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Celtic said:

παιδιά sorry....:pardon: ήταν εντελώς άκυρο το σχόλιο μου αυτό.....μπέρδεψα τα ml με cl.....:cray:ίσως έφταιγε οτι την ώρα εκείνη που έγραφα έπινα ένα πολύ καλό Ιρλανδικό single cask malt.....δεν ξέρω.....πάντως....ντρέπομαι να ξαναποστάρω στο φόρουμ τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα......θα μπαίνω να σας διαβάζω......:popcorm1:

.....και είσαι μόλις 35, φαντάσου να μεγαλώσεις .... :drag:

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια αλλά πολύ ακριβή για τα δεδομένα της Ελλάδας. Αντίστοιχες εκθέσεις στη Γερμανία ακολουθούν κατά τη γνώμη πολύ καλύτερο μοντέλο. Αρχικά πληρώνεις την είσοδο 8-15 ευρώ ανάλογα με το event και στην τιμή περιλαμβάνεται ένα nosing glass που μετά παίρνεις μαζί σου. Μετά μέσα στην αίθουσα μπορείς να δοκιμάσεις από οποιοδήποτε stand οποιοδήποτε ουίσκι θέλεις πληρώνοντας το αντίστοιχο αντίτιμο. Οι τιμές ξεκινάνε από 2 ευρώ και πάνε μέχρι όσο μπορείς να φανταστείς. Με 4-6 ευρώ βέβαια πίνεις πολύ καλά dram, με 10-20 πολλές φορές εξωπραγματικά. Και οι μερίδες είναι 20 ml. Θεωρώ τα 10 ml ανεπαρκή, ούτε για ζήτω! Φυσικά μπορείς να έχεις και μπουκαλάκια των 20 ή 40 ml μαζί σου και να πάρεις κάποια δείγματα σπίτι αντί να τα πιεις εκεί, κάτι που προφανώς έχει νόημα όταν θες να δοκιμάσεις κατι σπάνιο. Και μην ξεχάσω ότι η έκθεση ξεκινά 11 το πρωί και πάει μέχρι 9-10 το βράδυ.Για μένα αυτό το μοντέλο λειτουργεί άψογα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν εφαρμόζεται κάτι αντίστοιχο κι εκεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, McRookie said:

στην τιμή περιλαμβάνεται ένα nosing glass που μετά παίρνεις μαζί σου

το ίδιο γίνεται και στην Ελλάδα, απλά εδώ το κλέβεις...  ?

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DMTK said:

το ίδιο γίνεται και στην Ελλάδα, απλά εδώ το κλέβεις...  ?

 ε...και εσύ τώρα.... "το κλέβεις"  ... το σωστό είναι ότι το δανείζεσαι μακροχρόνια και μετά ξεχνάς να το επιστρέψεις.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

κοίτα 60 ευρώ για διήμερο + έξοδα Αθήνας είναι θέμα, ειδικά αν έχεις και παρέα... 

 

να δω μπας και το κάνω μόνο μια μέρα, δεν με έχει ψήσει και η Θεσαλλονικη με το τι έχει βγάλει σαν vip και τα σχετικά.

 

Τεσπα λογικά την μια μέρα θα έρθω ελπίζω να δω μερικούς απο εσάς 

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2018 at 9:14 PM, Celtic said:

120€ για να έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις και 15 επιλεγμένα whiskies που δεν θα προσφέρονται στον υπόλοιπο κόσμο....μάλιστα.
Ερώτηση - Μήπως θα ήταν φρόνιμο να μας λέγατε κιόλας ποια είναι αυτά τα 15 ?

Whisky Live Thessaloniki 2018                   

Τhe Vips labels:

Whisky Magazine Special Selection - Editor's Blend (Limited Edition of 242 bottles)

Whisky Magazine Special Edition - Teeling 14 YO

Buffalo Trace Bourbon

Bushmills Original

Bushmills Black Bush

Paddy Irish Whiskey

Loch Lomond Sinlge Grain

Bain’s Cape Mountain Whisky

Raven Rare Blended Scotch Whisky

Loch Lomond  Reserve

Loch Lomond Original

The Glenlivet Founder's Reserve

Glen Moray Single Malt Scotch Whisky - Chardonnay Cask Finish

Glen Moray Single Malt Scotch Whisky - Sherry Cask Finish

Glen Moray Single Malt Scotch Whisky - Port Cask Finish

The English Original

Scapa Skiren

The Glenlivet Nadurra First Fill

The Glenlivet Nadurra Oloroso

Bruichladdich Classic Laddie

Bruichladdich Port Charlotte

Longmorn The Distiller's Choice

Longrow Peated

Bushmills 10YO

Bruichladdich Port Charlotte (10YO)

Benromach 10 YO

Loch Lomond 12 YO

Inchmurring 12 YO

Inchmoan 12 YO

Aberlour 12YO

The Exclusive labels:

Aberlour A'bunadh

Balcones True Proof

Octomore 07.1

The Glenlivet Nadurra Peated

The English - Cabernet Sauvignon Cask / Single Cask Release

Scapa Glansa

Glen Scotia Victoriana

Octomore 08.1

Longrow 14 YO

Glen Scotia 15 YO

The Glenlivet 15 YO

Benromach 15 YO

Bushmills 16 YO

Longmorn 16 YO

Loch Lomond 18 YO

The Glenlivet 18 YO

Inchmurring 18 YO

Bushmills 21 YO

The Glenlivet 21 YO

Three more are coming…

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει το 10 ml ανά δοκιμή τότε τα 120ευρώ για 150ml συνολικά από αυτή τη λίστα θεωρω οτι είναι ακριβά . Αν πραγματικά σκοπός και στόχος είναι να γνωρίσει ο κόσμος το ουίσκι τότε θεωρώ ότι οι τιμές θα πρέπει να είναι τιμές κόστους και όχι παραπάνω αφενός,  αφετέρου τα προσφερόμενα να είναι αρκετά πιο ιδιαίτερες- δυσευρετες ετικέτες. Να ιντριγκαρουν περισσότερο και τους πιο μυημένους ας πούμε. Ενώ παράλληλα Κάθε τετοια εκδήλωση θα Πρέπει να Είναι μια παρακαταθήκη για το μέλλον ώστε πράγματι να μπορέσει να εδραιωθεί. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν πάρκινγκ και καταναλώστε υπεύθυνα... αλήθεια τώρα...δεν νοείται να δέχεσαι σαν διοργανωτής ότι μπορεί κάποιος να έρθει με το αυτοκίνητό του κ να φύγει με αυτό.. είναι ντροπή

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...