Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Distillery Newsletter


o_koulos

Recommended Posts

Η είδηση που συζητάτε αναπαράγεται μέσες άκρες από όλα τα μέσα και είναι από τις πιο σημαντικές οικονομικές ειδήσεις (σχετιζόμενες με την κρίση) στη σημερινή επικαιρότητα. Το πλήρες κείμενο:

900 jobs to go as Diageo axes Port Dundas distillery

Jul 1 2009

AROUND 900 are to be axed after drinks giant Diageo decided to shut its historic distillery at Port Dundas.

Diageo is shutting the distillery, which has been producing whisky since 1810, and is also closing a packaging plant at Kilmarnock in Ayrshire and outsourcing some of its warehousing operations.

The group's restructuring in Scotland will mark the end of nearly 200 years of distilling at the Port Dundas operation in Glasgow.

Around 140 jobs will be lost when the distillery and its adjacent Dundashill Cooperage close, although Diageo is hoping to relocate some staff to a new cooperage in central Scotland.

Diageo said its "long-term grain whisky requirements can be best met" at the group's Cameronbridge distillery in Fife, which is being expanded.

The jobs will go over the next two years, but Diageo said changes in the region will also see 400 jobs created through the expansion of its packaging plant in Fife.

The decision to close its Kilmarnock packaging plant and consolidate operations in its other two facilities in Glasgow and Fife will have the biggest impact on jobs, with 700 roles to go by the end of 2011.

It hopes to transfer a number of axed positions to the Fife plant, which is being expanded under an £86 million scheme.

Changes at its Shieldhall packaging plant in Glasgow will also lead to 30 job losses, said Diageo.

And the group is relocating around 80 office-based staff from Dundas House in Glasgow to another location in central Scotland over the next two years.

Outsourcing deals for its Hurlford consolidation warehouse in Ayrshire and Speyside haulage operation for distillery co-products are set to see 80 jobs transferred.

Scotland is one of Diageo's largest spirit supply centres, currently employing around 4,500 people and producing nearly 50 million cases of Scotch whisky and white spirits.

Celtic διαφωνώ με την πρότασή σου για μποϋκοτάζ γιατί ακόμα και αν δικαιολογείται ηθικά (που δεν είμαι σίγουρος), ουσιαστικά παράγει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. Είναι σα να λες ότι η GM πρόκειται να κλείσει ένα παλιό εργοστάστιο της Opel στη Γερμανία κι εμείς για να αντιδράσουμε δεν αγοράζουμε ούτε Opel ούτε Chevrolet κλπ. δυσχεραίνοντας έτσι ακόμα περισσότερο την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ο JW χάνει το σπίτι του :cray:

Αν και είδη ακούγονται προσπάθειες από την κυβερνήση ώστε να μεταπεισθεί η Diageo

και να μειωθούν οι απώλειες εργασίας μυρίζει πακέτο χρηματοδοτήσεις αλλα αυτοκινητοβιομηχανία

Link to comment
Share on other sites

Celtic διαφωνώ με την πρότασή σου για μποϋκοτάζ γιατί ακόμα και αν δικαιολογείται ηθικά (που δεν είμαι σίγουρος), ουσιαστικά παράγει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. Είναι σα να λες ότι η GM πρόκειται να κλείσει ένα παλιό εργοστάστιο της Opel στη Γερμανία κι εμείς για να αντιδράσουμε δεν αγοράζουμε ούτε Opel ούτε Chevrolet κλπ. δυσχεραίνοντας έτσι ακόμα περισσότερο την κατάσταση.

Αμαν ρε Wisdom, τι τόθελες να αναφέρεις το συγκεκριμένο παράδειγμα. Κοίτα τι σού'χω από έναν αιρετικό blogger της αυτοκίνησης που παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό.

1. Πριν αγοράσεις γερμανικό αυτοκίνητο....

2. Αγορά της Chrysler από τη Fiat

Link to comment
Share on other sites

2nd Octomore Release

This year’s bottling of Octomore is taking place today (Friday, 12 June 2009).

With that level of peat, 140ppm this year, the aroma in the whole bottling hall is quite something. Instead of a tin, this bottling will go in a rather smart box.

octomore2bottletin.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 μπουκάλια £450 ψήνεται κανεις? :drinks:

Μέσα εγώ,3 θέλω.

Θεωρώ δεδομένο πως και ο Mihas κλαίει μια ςκαι δεν έχει την πρώτη.

Άλλος κανείς?.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ δεδομένο πως και ο Mihas κλαίει μια ςκαι δεν έχει την πρώτη.

Μπα,εχω κανει το κουμαντο μου εγω και θα περιμενω κανα δυο χρονια ακομα (πως με καταφερες παλι ;) )

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το σκεφτομαι λιγο παραπανω,αντε να πω και εγω 'ναι' για 3 φιαλες,αρα μαζι με τον giorgos τις κανουμε 6...

Αλλος κανεις? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Avaton πρόκεται για το πιο καπνιστό ουίσκι που δημιουγήθηκε ποτε και σε περιορισμένες φιάλες

οι γνώμες διίστανται περί της γευστικής του αναλύσεις αλλα αυτό συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια. :unsure:

Περισσότερες πληροφορίες στα παρακάτω links :drinks:

Octomore History

Octomore II

Y.G Εννοείτε ότι είμαι και εγώ μέσα αν και αυτούς τους μήνες έχω πολλά έξοδα διακοπές γαρ :yahoo::yahoo::drinks:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ U.B. :drinks:

αν κατάλαβα καλά από το link που έστειλες, το Bruichladdich είναι η βάση και με αυτό το brand name βγάζουν το whisky με λίγη τύρφη, αυξάνουν την τύρφη αρκετά στο Port Charlotte και τέλος το Octomore είναι "καρβουνιασμένο"! Σωστά; :cool:

Με πολύ ενδιαφέρον και έκπληξη διάβασα το ακόλουθο κομμάτι:

"The tall, narrow-necked stills at Bruichladdich produce a remarkably sophisticated, elegant and floral spirit. They have not, and indeed could not, produce a spirit of the style of Ardbeg, Lagavulin or Laphroaig, or more importantly, the medicinal flavours associated with these Southern Islay heavyweights. Instead the stills have produced the most exceptional Islay hybrid – an extraordinarily heavily peated Islay nose with an incredibly refined spirit. And no medicinal flavours. A tidal wave of a dram, with a satin mouthfeel - after several years of Islay maturation we believe this will be in a class of its own."

Η αλήθεια είναι ότι το Bruichladdich Full Strength 2nd Editiion που έχω δοκιμάσει μου αρέσει πάρα πολύ και νομίζω πρέπει να δοκιμάσω και ένα Port Charlotte. Ποιό Port Charlotte προτείνετε;

Όσον αφορά στο Octomore, εκτός του ότι η τιμή είναι απαγορευτική για εμένα, μάλλον θα είναι too much peat για τα γούστα μου! Υπάρχει πιο φτηνή εμφιάλωση που θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι οτι είναι τόσο ωραίο και θέλετε όλοι 3 μπουκάλια????

Ξεχνάς ότι αναφέρεσαι σε συλλέκτες και ότι η συγκεκριμένη εμφιάλωση έχει εξασφαλισμένη υψηλή μεταπωλητική αξία...

Εγώ πάντως μάγκες δεν ενδιαφέρομαι... sorry.

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ξεχασα φίλε Theo, ρίχνω άδεια να πιάσω γεμάτα απλώς...... :D

Αν όντως η υψηλή μεταπωλητική του αξία είναι εξασφαλισμένη, τότε προτείνω να πάρουμε και μια κάσα όλοι μαζί ως HMWS, 1 μπουκάλι να ανοιχτεί για δοκιμή και με τα υπόλοιπα να βάλουμε λεφτά στο κοινό ταμείο.

Ειδάλλως, δεν νομίζω να με συνεπάρει αρωματικά-γευστικά ένα πειραματικό malt 5yo

Ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Celtic συμφωνώ να πάρουμε ένα για δοκιμή, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς περί υπολοίπων και κοινού ταμείου. Πώς ακριβώς θα περισσέψουν χρήματα για το κοινό ταμείο;

Link to comment
Share on other sites

Mε τα κέρδη από τη μεταπώληση ρε Wisdom ;)

Eχουμε μέλη που έχουν γίνει εξπέρ σε αυτό το αλισβερίσι. Γιατι νομίζεις Giorgos, Mihas κλπ θα πάρουν 3-4 μπουκάλια για την πάρτη τους? Και ξερω οτι κατι τέτοιο αντιτίθεται στην "ουσκιακή" μου συνείδηση-νοοτροπία - έχω δηλώσει οτι μόνο με Loch Dhu θα παίξω έτσι - ΑΛΛΑ πλέον ουδεμία τύψη με διακατέχει καθότι το παιχνιδάκι αυτό το ξέρουν πρώτα απ'όλους τα ίδια τα αποστακτήρια-εταιρίες και έχω πειστεί οτι αυτός είναι ένας - άν όχι ο κύριος - λόγος των πολυπληθών limited-special κλπ εμφιαλώσεων που λανσάρουν τα τελευταία χρόνια (ξεπουλιώνται στο άψε-σβήσε), ειδικά ορισμένα αποστακτήρια όπως Balvenie, Ardbeg, Bruichladdich και άλλα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Απορω που παντα με συνδεετε με τον δυσμορφο και κακοσμο giorgos στη θεματικη των αγοραπωλησιων 8)

Ειναι ικανος να αγορασει τα σπορια καρπουζιων απο τους μελαμψους καλοκαγαθους συμπολιτες μας και να τους πουλαει στους τυφλοματηδες με το κιλο για ηλιοσπορους!!! :tongue:

Παντως, η παραινεση που καναμε στον συντροφο U.B. να μας πιασει τα τρια,περαν της γαργαλιστικης εικονας που δημιουργει :cool: ,κρυβει τον χρυσο ,γνωστο κανονα των τριων... ενα για την καβαντζα,ενα για δοκιμη με φιλους,προισταμενους και λοιπους και ενα για τα ...εγγονια

Link to comment
Share on other sites

Mε τα κέρδη από τη μεταπώληση ρε Wisdom ;)
Τότε δεν μου αρέσει η ιδέα. Απεχθάνομαι μόνο και μόνο τη λέξη "μεταπώληση". Και προσωπικά δεν θα ήμουν χαρούμενος αν το HMWS είχε οποιαδήποτε άλλα έσοδα εκτός α) εισφορών μελών και β) πιθανών χορηγιών. Εμείς δεν είμαστε έμποροι και ούτε φορολογούμαστε ως τέτοιοι. Οι "μεταπωλήσεις" μπορούν να γίνονται από τα AAW.
Link to comment
Share on other sites

Απορω που παντα με συνδεετε με τον δυσμορφο και κακοσμο giorgos στη θεματικη των αγοραπωλησιων 8)

Ειναι ικανος να αγορασει τα σπορια καρπουζιων απο τους μελαμψους καλοκαγαθους συμπολιτες μας και να τους πουλαει στους τυφλοματηδες με το κιλο για ηλιοσπορους!!! :tongue:

Έμ βέβαια με αυτά τα παλιομπούκαλα τύπου Mingko-Singko κτλ κτλ που αγοράζεις σε βλέπω να πουλάς και το κορμί σου για να στα πάρει κανείς μετά από καμιά δεκαετία...Και επειδή δεν φημίζεσαι και για το πλεόν καλίγραμμο κορμάκι σου βλέπω να τα κρατάς για να ικανοποιήσεις τις ανισσόροπες ορέξεις σου :lol::tongue::lol: .

Από εκεί και πέρα ο αριθμός <3> δεν ήταν τυχαίος.

O Sir-παναθεμάτον τον λέμε και Κύριο :tongue: ,το έπιασε το υπονοούμενο και κατάλαβε γιατί θέλω 3.

έχω δηλώσει οτι μόνο με Loch Dhu θα παίξω έτσι - .

Δυστηχώς όπως θα είδες και εσύ πρόσφατα Κέλτη δεν αποτελεί και από τις πλεόν καλύτερες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να μην γεμίζουμε με off topic οποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm για να οργανωθούμε :lol:

από ότι βλέπω μας λείπει ο τέταρτος :o αν και δεν προβλέπω πρόβλημα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν μου αρέσει η ιδέα. Απεχθάνομαι μόνο και μόνο τη λέξη "μεταπώληση". Και προσωπικά δεν θα ήμουν χαρούμενος αν το HMWS είχε οποιαδήποτε άλλα έσοδα εκτός α) εισφορών μελών και β) πιθανών χορηγιών. Εμείς δεν είμαστε έμποροι και ούτε φορολογούμαστε ως τέτοιοι. Οι "μεταπωλήσεις" μπορούν να γίνονται από τα AAW.

Ποιός μίλησε για εμπόριο και φόρους και τι σχέση έχουν τα AAW?? γιατι αυτό το μπλέξιμο?

Tα πράγματα είναι πολύ απλά, αγόράζουμε ως "παρέα"-ρεφενέ-HMWS, πείτε το όπως θέλετε, μια 12άδα ενός limited malt που - αποψη μου κι ας γουστάρω το Laddie και τον Jim - βγήκε στην αγορά εν μέρει για αυτό το λόγο, ανοίγουμε και πίνουμε ένα και τα υπόλοιπα τα βάζουμε τμηματικά σε on-line auction με εξασφαλισμένο -κατα τα λεγόμενα των πιο ειδικών- κέρδος, το οποίο θα μετουσιωθεί σε αγορές επιλεγμένων whisky που πραγματικά αξίζουν την προσοχή μας για να τα απολαύσουμε με τον γνωστό τρόπο.

@Giorgos: με το Loch Dhu δεν περίμενα να βγάλω από τη μύγα ξύγκι, το διπλάσιο ποσό απ'ότι έδωσα να πιάσει είμαι ικανοποιημένος, και έπιασε πολύ παραπάνω τελικά, συγκριτικά-αναλογικά αν το δεις λοιπόν νομίζω δεν έχεις δίκιο. Και μην ξεχνάς, μιλάμε για ένα ουίσκυ που δεν πίνεται και δεν θα κλάψω μπουκάλι ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός μίλησε για εμπόριο και φόρους και τι σχέση έχουν τα AAW?? γιατι αυτό το μπλέξιμο?

Tα πράγματα είναι πολύ απλά, αγόράζουμε ως "παρέα"-ρεφενέ-HMWS, πείτε το όπως θέλετε, μια 12άδα ενός limited malt που - αποψη μου κι ας γουστάρω το Laddie και τον Jim - βγήκε στην αγορά εν μέρει για αυτό το λόγο, ανοίγουμε και πίνουμε ένα και τα υπόλοιπα τα βάζουμε τμηματικά σε on-line auction με εξασφαλισμένο -κατα τα λεγόμενα των πιο ειδικών- κέρδος, το οποίο θα μετουσιωθεί σε αγορές επιλεγμένων whisky που πραγματικά αξίζουν την προσοχή μας για να τα απολαύσουμε με τον γνωστό τρόπο.

Sorry, αλλά συνεχίζω να διαφωνώ με την ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεπακέταρα τα νέα Cairdeas 12yo (ακούς Celt).

Ήδη βρήκα ένα να πωλείται στο ebay σε υπερδιπλάσια τιμή, απ'ότι αγόρασα δύο!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...